SPORTURI

Atletism

Sectia infiintata in anul 1958 a fost una din sectiile fanion ale clubului.

De-a lungul timpului a promovat sportivi de exceptie care au participat la Jocurile Olimpice: Mihaela Penes si Vali Ionescu.

atletism
Din sectie au mai facut parte sportivi de valoare ca: Petre Astafei, Costache Gheorghe, Anton Cornel, Recu Viorica, Boca Florica, Enescu Razvan, Uhliuc Olga, Boi Cristina, Rebenciuc Sandu, Mazilu Bogdan si altii.
In cadrul sectiei si-au desfasurat activitatea antrenorii : Popescu Spiru, Girleanu Dumitru, Pais Nicolae, Visulescu Nicolae, Staniciu Eugen, Pandele Lixandru, Iovanescu Felicia, Constantinescu Emil, Samungi Elena, Raducanescu Eugen, Fodoreanu Gheroghe, Vasilescu Nicolae, Techirdarian Alexei, Ciortea Dumitru, Crevenciuc Vladimir, Ratoi Ion, Bujor Augustin, Marinescu Mihai, Ciurea Marilena, Gileanu Rodica, Chiran Ion, Dulgheru Gheorghe, Karaiosifoglu Leonida, Cirstea Constantin, Butica Ovidiu, Constantin Cleopatra.
In prezent antrenorii sectiei de atletism sunt:
  • Butica Ovidiu – antrenor maestru
  • Florea Mariana – antrenor maestru
  • Stanciu Carmen – antrenor maestru
  • Butica Angela – antrenor maestru

Canotaj

Sectia a debutat inca de la infiintarea clubului.

Este fanionul nostru, avand un palmares pe plan intern si international, promovand la sectiile de seniori sportivi de valoare.

5
Au obtinut medalii la competitiile internationale: Raducanu Dumitru, Neagu Dragos, Snep Ion, Alexe Geta, Micu Florin, Taga Nicolae, Mastacan Vasile, Anuseac Vasile, Banica Cornel, Hasnas Petre, Oanea Horatius, Costin Lucian, Suhai Florin, Nichita Catalin, Manea Paula, Irincu Alin, Ivascu Cristian si altii.
Au contribuit si au avut merite deosebite in obtinerea acestor rezultate antrenorii care au activat in cadrul sectiei astfel Mociani Victor, Florescu Cornel, Gheorghiu Gheorghe, Ganescu Lucia, Boia Marin, Radu Nicolae, Ispas Mircea, Husarencu Ilie, Bocsa Cristian, Cuteanu Constantin, Radu Elena si Marangozul Ciudoiu Toma care lucreaza la sectie din 1958.
In prezent antrenoare a sectiei de canotaj este:
  • Petrescu Mihaela – antrenor senior
  • Sosa Georgiana Iuliana – antrenor

Gimnastica Aerobica

Sectie infiintata in 1996.

Un merit deosebit la constituirea sectiei si la obtinerea rezultatelor a avut-o inimoasa antrenoare emerita Fumea Marcela.

11
Sectia aobtinut un loc IV la Campionatele Mondiale prin Sidon Mirela, 2 locuri II la Cupa Europei prin Lacatus Izabela, locul I la Campionatul Mondial din Franta 2010 prin Florin Nebunul si locul VII prin Laura Cristache.
In prezent antrenoare a sectiei de gimnastica aerobica este:
  • Fumea Maria – antrenor maestru
  • Cristache Laura – Antrenor voluntar

Gimnastica Aerobica

Sectie infiintata in 1958, de mare prestigiu, a promovat constant sportive valoroase lotului national.

5
A obtinand rezultate deosebite prin: Vladarau Marinela, Joan Paula, Sidon Mirela, Lacatus Izabela, Dobre Aurelia, Burtescu Violeta, Zavod Luminita si altele.
Mandria clubului si a sectiei este sportiva Marinescu Alexandra care a obtinut 2 locuri I la Campionatele Mondiale cu echipa, 1 loc II la Campionatele Mondiale-barna, 1 loc III la Jocurile Olimpice cu echipa (1996).

 

In toata aceasta perioada si-au desfasurat activitatea si au contribuit la aceste rezultate urmatorii antrenori: Protopopescu Adina, Dumitrescu Bar-bara, Birlea Adina, Hargalas Ana, Ratiu Elena, Zamfir Cristina, Joan Petru, Constantinescu Madlen, Munteanu Valeriu, Apateanu Rodica, Lixandru Elena, Stoica Eliza, Neagu Gheorghe, Bors Paula, Gal Stefan, Hagiescu Ion, Simion Adriana, Bors Mihai, Calangiu Elena, Pereteanu Benoni, Pereteanu Marinela, Seitan Cleopatra, Valentin Grecu, Cristache Nicoleta, Buse Valentin Si Ionescu Vasile corepetitor.

 

In prezent antrenorii sectiei de gimnastica sportive sunt:
  • Pereteanu Benoni – antrenor maestru
  • Pereteanu Marilena – antrenor maestru

Gimnastica Ritmica

Sectie fruntasa a clubului, infiintata in 1970, a contibuit cu brio la zestrea de medalii a clubului pe plan intern si international.

8
De mentionat performantele de exceptie ale sportivei Irina Deleanu locul III la Campionatele Mondiale si locul VI la jocurile Olimpice. Din sectie au mai facut parte si alte sportive de valoare precum Butaru Florentina, Dumitrescu Petruta, Popescu Rozica, Bitu Monica, Apostu Mariana, Mladin Sorina, Patrascu Gina si altele.
In sectie si-au desfasurat activitatea urmatorii antrenori: Vilcu Victoria, Firica Doina, Tirnaveanu Mihaela, Motet Ana, Encutescu Dana, corepetitorii Ionescu Vasile, Grigore Cornel, Gonul Abdula, Stanciu Nona, Ursu Daniel.

In prezent antrenoare a sectiei de gimnastica ritmica este:

  • Firica Doina – antrenor maestru
  • Cigareanu Mihaela – antrenor voluntar

Hochei

Sectia  a transferata in club in 1975 de la C.S Constructorul Bucuresti.

Hocheiul pe gheață este un sport de iarnă olimpic, de echipă, care se joacă cu crose și un puc.

SONY DSC
Sectia a obtinut de-a lungul timpului locuri fruntase in campionatul de juniori, promovand frecvent la loturile nationale sportivi de valoare ca: Halauca Alexandru, Glica Marius, Herlea Daniel, Somfaleanu Victor, Daia Cristian, Niculescu Victor, Cazacu Roberto, Lupascu Razvan si altii care evolueaza la echipele de seniori „Steaua” si „Sportul Studentesc”.
De pregatirea si promovarea acestor sportivi s-au ocupat antrenorii: Nita Gheorghe, Barbu Oprea, Tudor Marcel, Tabacaru Gheorghe si Enciu Lazar.
In prezent antrenor al sectiei de hochei este:
  • Pogacean George – antrenor maestru
  • Pogacean Robert – antrenor voluntar
  • Tabacaru Gheorghe – antrenor voluntar

Inot

Sectia a debutat de la infiintarea clubului si a incetat activitatea in anul 1973.

A fost o sectie fruntasa a clubului obtinand un numar mare de titluri nationale si balcanice

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
Sectia a realizat noi recorduri nationale cu sportivi ca: Soptareanu Anghel, Cerbeanu Georgeta, Lupu Gheorghe, Costea Mihaela, Dumitru Gheorghe, Anastasescu Lucia si altii.
Un rol deosebit in obtinerea acestor rezultate au avut antrenorii care si-au desfasurat activitatea in cadrul sectiei ca Ianoli Mitrofan Mihai, Demeca Gheorghe, Iacobini Herie, Vladar Valentina, Enaceanu Iosif si Paula, Crisan Olga, Ionescu Stefan, Barbulescu Adrian, Cherchez Mihai, Vitan Eleonora, Rosu Mirceasi, Stoiescu Paul.
In prezent antrenor al sectiei de inot este:
  • Nistoroiu Daniel – antrenor..

Kaiac-Canoe

Sectia a fost infiintata in anul 1958 si are un palmares bogat pe plan intern si international promovand la sectiile de seniori sportivi de valoare.

5
Seniori sportivi de valoare antrenati de aceasta sectie sunt: Turcas Mihai, Dumeitru Viorica, Zafiu Mihai, Dulau Alex Andru, Radoi Nicolae, Festeu Cristina, Huidu Florin, reazu Marian, Tanase Adrian, Malciu Alexandru si altii.
Merite deosebite in activitatea sectiei au avut antrenorii: Birsarescu Cornel, Popa Petrica, Barbu Ion, Doara Mihai, Munteanu Ilie, Corlan Adriana, Husarencu Miron, Dinca Cristina, Milicin Manoila, Husarencu Ilie, Stefan Ilie – Marangoz.
In prezent antrenoare a sectiei de kaiac canoe este:
  • Gloaba Irina – antrenor maestru
  • Sacu Andreea – antrenor voluntar

Patinaj

Sectie preluata in anul 1975 de la C.S. Constructorul Bucuresti. De-a lungul timpului s-au obtinut medalii la Campionatele Nationale.

16
De-a lungul timpului s-au obtinut medalii la Campionatele Nationale si rezultate notabile la concursurile internationale astfel: GHEORGHE CORNEL ocupa locul XIV la jocurile Olimpice si XII la Campionatele Europene de seniori, TAIFAS LOUIS 2 locuri XI la Campionatele Mondiale de juniori. S-au mai remarcat in cadrul sectiei si : Glavan Laura, Doru Cristian, Popa Gabriel, Delu Marina, Alecu Crenguta, Moiseanu Codruta, Balea Maria.
In cadrul sectiei si-au desfasurat activitatea antrenorii: Neagu Victor, Mois Elena, Barbalau Alexandru, Ionel Mariana si Munteanu Gabriela.
In prezent antrenoare a sectiei de patinaj este:
  • Balea Maria – antrenor voluntar.

Polo

Sectia a fost infiintata in anul 1958, de-a lungul anilor a obtinut numeroase titluri nationale si a furnizat loturilor nationale sportivi de valoare.

14
Sportivi de valoare cum ar fi Zamfirescu Gheorghe, Novac Gruia, Raducanu Liviu, Diaconu Florin, Popa Cornel, Georgescu Vicentiu, Totolici Liviu si altii, care evolueaza la echipele divizionare A, au fost antrenati la aceasta sectie.
Un merit deosebit la obtinerea rezultatelor au avut-o antrenorii care si-au desfasurat activitatea in sectie astfel: Niculescu Paul, Agarici Vasile, Dumitru Gheorghe, Medianu Valentin, Ionescu Aurel, Plesca Virgil, Dumitrache Florin, Stefanescu Victor, Pitigoi Nicolae, Badita Alexandru, Boboc Virgil, Plesca Liviu Si Pandele Andrei.
In prezent antrenori ai sectiei de polo sunt:
  • Plesca Liviu – antrenor maestru.
  • Ionescu Aurel – antrenor maestru
  • Mateiasi Andrei – antrenor

Rugby

Sectie infiintata in 1958 si-a desfasurat activitatea de selectie pregatire si promovare a tinerilor cu calitati pentru rugby.

30
Sportivii sectiei au fost selectionati in echipele nationale si au obtinut rezultate deosebite cu sportivi ca: Daraban Gheorghe, Munteanu Mircea, Ion Constantin, Radulescu Stefan, Corneliu Octavian, Scarlat Eugen, Milca George, Ion Gheorghe, Simion Aurel, Hildan Cristian, Badea Dan, Mitu Petre, Tofan Ionut, Mocanu Cristian, Ciorci Ciprian, Mihai Dumitru si altii care au fost promovati si joaca la echipele divizionare A.
In sectie si-au desfasurat activitatea urmatorii antrenori: Dinulescu Doru, Vizitiu Nicolae, Colimitra Petricle, Groman Anton, Dumitrescu Ion, Mitrea Cristache, Fagarasanu Horia, Calinescu George, Stanculescu Ion, Tomescu Cristian, Ghimbaseanu Ion.
Meritul deosebit in dezvoltarea rugby-ului in club, ii revine antrenorului Cornel Munteanu, castigator cu echipele pregatite de el in 9 editii ale campionatului republican de juniori, stafeta preluata de antrenorul Popescu Stefan in anul 1990.
In prezent antrenori al sectiei de rugby este:
  • Colimitra Pericle – antrenor voluntar

Sarituri in apa

Sectia a fost infiintata in anul 1961 si are un palmares bogat pe plan intern si international, obtinand medalii la campionatele nationale si in competitiile internationale cu sportivi de valoare.

2
Sportivi de valoare cum ar fi: Timar Cristina, Pirjol Ileana, Bercaru Izabela, Dumitru Ecaterina, Gherciu Adrian, Dumitru George Si Valeriu, Dinu Oana, Vasilescu Dragos, Nemteanu Luiza, Serbu Ilie, Capra Alina , Ursea Claudia, Ciobanu Ramona, care este participanta la Olimpiada de la Atena 2004 si Beijing 2008, loc IV si V la Campionatele Europene de Seniori, vicecampioana europeana la campionat de juniori, locul VI la Campionat Mondial de Juniori.
De mentionat ca este sectia cea mai productiva in obtinerea titlurilor de campion national pe diferite categorii de varsta astfel in ciclul olimpic 1995-1996 a obtinut 160 de titluri de campion si in 1997 – 62 de titluri.
De-a lungul anilor si-au desfasurat activitatea in sectie cu bune rezultate antrenorii: Decuseara Pamtelimon, Florian Minodora, Timar Elena, Ilies Ion, Neicu Ana, Rusan Doina, Glinta Matilda si Sparios Nicolae.
In prezent antrenoare a sectiei de sarituri in apa este:
  • Tiu Claudia – antrenor maestru
  • Ionita Bogdan – antrenor voluntar

Scrima

Sectia a fost infiintata in anul 1958 si are un palmares bogat pe plan intern si international, promovand la sectiile de seniori sportivi de valoare.

8
Sportivi de valoare cum ar fi: Tiu Mihai, Popa Ion, Zidaru Octavian, Popa Mihail, Gogoase Ovidiu, Marcvart Anton, Soroceanu Bogdan, Banu Bianca, Gheorghe Marius, Bratu Iulian si altii au facut parte din acesta sectie.
De pregatirea acestor sportivi s-au ocupat antrenorii care si-au desfasurat activitatea in sectie: Panescu Constantin, Niculescu Nicolae, Halmagy Joan, Man Gheorghe, Georgescu Cornel, Ardeleanu Stefan, Bunicel Cornel, Marinescu Nicolae, Matei Gheorghe, Priscornita Doina, Szabo Olga Si Ravai Gabriela.
In prezent antrenor al sectiei de scrima este
  • Dintica Mihai – antrenor maestru

Tir glont

Sectia a activat in cadrul clubului intre anii 1958-1974, apoi trecand la clubul Olimpia Bucuresti, obtinand medalii la competitiile nationale si balcanice.

5
Sectia a promovat la loturile nationale sportivi de valoare precum: Ilie Petru, Marinescu Andrei, Ispasiu Mihai, Bondarescu Alexandru, Dumitru Constantin si altii. Sectia de tir arme cu glont si aer comprimat a C.S.S. Triumf a fost reinfiintata in anul 2000.
Antrenorii care si-au desfasurat activitatea in cadrul sectiei au fost : Almasan Paraschiv, Luscalov Mihai, Misca Augustin, Pineta Dumitru, Hornet Mircea, Vacaru Ion Si Goreti Paul.
In prezent antrenor al sectiei de tir glont este:
  • Olteanu Stefan – antrenor maestru

Tir talere

Sectia a activat in cadrul clubului intre anii 1958-1974, apoi trecand la clubul Olimpia Bucuresti, obtinand medalii la competitiile nationale si balcanice

5
Sectia a promovat la loturile nationale sportivi de valoare precum: Ilie Petru, Marinescu Andrei, Ispasiu Mihai, Bondarescu Alexandru, Dumitru Constantin si altii. Sectia de tir talere a C.S.S. Triumf a fost reinfiintata in anul 2000.
Antrenorii care si-au desfasurat activitatea in cadrul sectiei au fost Almasan Paraschiv, Luscalov Mihai, Misca Augustin, Pineta Dumitru, Hornet Mircea, Vacaru Ion si Goreti Paul.
In prezent antrenori ai sectiei de tir talere sunt:
  • Baban Florin – antrenor maestru
  • Baban Cristian – antrenor senior
FOTO-RAPORT-DE-ACTIVITATE

Calitati

Profesionalism
Experienta
Palmares

Despre noi

 

Clubul Sportiv Scolar “Triumf”, institutie publica, infiintat in anul 1958, se afla in subordinea Ministerului Tineretului si Sportului si este profilat pe selectia, pregatirea si instruirea copiilor si juniorilor.

Contact

 

Pentru orice informatie ne puteti contacta la

Tel.: +40 21 319 09.79
Email: secretariat@csstriumf.ro
Adresa: Str. Dr. Primo Nebiolo nr. 2, Bucureşti 1, 010702, Romania

Galerie foto